Kniha: Jíst zvířata

„Jenže soucit je sval, který je tím silnější, čím častěji ho používáme, a pravidelné cvičení, při kterém bychom místo krutosti volili laskavost, by nás změnilo.“

Hurá! Dneska jsem dočetla knihu Jíst zvířata od Jonathana Safrana Foera od Nakladatelství Dokořán.

Musim říct, že i přes to, že nejím živočišné suroviny již třetím rokem a dovolím si říct, že jsem toho o chovu a zabíjení zvířat na maso viděla a četla hodně, tahle kniha mi odhalila nová a překvapivá fakta a souvislosti. Je psaná velmi čtivě a dá se říct i zábavně (ano, chvílemi jsem se bavila, protože Jonathan přemýšlí nahlas a konstruuje logické, ale v očích většinové společnosti absurdní závěry – třeba, že by bylo lepší jíst kočky a psy z útulků, místo toho, abychom je utráceli a následně jimi krmili zvířata na maso. Ušetřilo by se tím přeci spousty zdrojů a maso jako maso.).

Faktů přináší téměř tolik, kolik je v ní souvětí. Všechna tvrzení jsou řádně vyzdrojovaná samotným autorem, který knihu píše jako vyprávění o pátrání právě po těch zdrojích, na základě jejichž informací by se sám rozhodnul, zda zvířata dále konzumovat či nikoliv. Kromě etického, ekonomického a environmentálního pohledu na věc odhaluje (skrz historky o své babiččce, vzpomínky na dětství, rodinná setkání a tradiční svátky) a nahlas polemizuje s historickým a sociálním významem jídla, který se nám sám často připomíná, či je připomínán, když začínáme o změně v jídelníčku uvažovat. A často také bývá překážkou.

Novinky pro mne byly třeba nové poznatky o podvodním životě nebo o spojení pandemií s velkochovy. Potěšením pro mne bylo otevření několika otázek, které jsem během těch skoro 3 let na rostlinné stravě také objevila a to například: Je člověk zvíře? Jednotnou odpověď na to nedokázali najít ani lingvisté ve spolupráci s filozofy…

Kniha a reálie jsou z USA, takže to nesedí na čísla přesně na Evropu nebo Českou republiku, ale více než o čísla, tu jde o princip, který je totožný. Kniha sice řeší pouze konzumaci masa a ne dalších živočišných surovin, což je škoda, ale pro utvoření si obrázku o současném stavu vztahu lidí k ostatním živočišným druhům je dle mého dostačující.

Koupila jsem ji mámě k narozeninám a tu svoji pošlu putovat po kamarádech. Mě čeká další a to Jíst slušně od Karen Duveové.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..